|
Marit Reistad på landsmøtet |
[18.03.11 20:20] Under sitt innlegg i skoledebatten på landsmøtet i Stjørdal slo Marit Reistad et slag for Ungt Enteprenørskap i ungdomskolen. Her følger hennes innlegg.
Ordstyrer, kjære landsmøte.
Takk for innledningen. Jeg har lyst til å snakke om et prosjekt som er på prøve i noen ungdomsskoler og som brukes i mindre grad i andre ungdomsskoler over en begrenset periode. I Ungt Entreprenørskap skal elevene drive en bedrift. Bedriften etableres ved at elevene søker på ulike stillinger; alt fra ledere, produksjon, salg og markedsføring. En organisasjon lages.
De som lager seg ideer for hva som kan produseres, og dette må prøves ut. – Kan det gjennomføres? Lønnsomheten må derfor vurderes. I utføringsfasen har elevene arbeidsdager på tvers av skoledager – alt fra ut fra hvilke funksjoner de har, arbeiderne har en arbeidsdag som passer det produktet de skal lage. Markedsføring og salg bør være avtalt på forhånd slik at produksjonen er tilpasset omsetningen. Skal varer fraktes etter får man solgt produktet er? Hvem står for frakten?
Avviklingen bør være avtalt på forhånd:
- hvor lenge skal bedriften bestå
- regnskap
- fordeling av overskudd / dekning av underskudd
- fordeling av eiendeler
Vurderingskriterier:
Mappevurdering med elevtekst og lærekommentar.
Prosjektet bør videreføres og forankres i den nye meldingen om ungdomsskolen. Elevene som sliter med teorien, fortjener å få timer som gir dem avbrekk med noe de synes er mer lystbetont! Det gir dem lærelyst og livslyst i større mon!