![]() |
[19.08.11 21:22] Vårt andre innlegg om reformen. Av Ida Eliseussen Throndsen og Kristoffer Øksne.
Frp’s Ellen Due Brynjulfsen kommenterte 22. juli vårt innlegg i Varingen. Hun tror ikke på øremerkede midler fra staten til samhandlingsreformen før hun får se det. Brynjulfsen lister opp en rekke kostnadskrevende oppgaver, og stiller spørsmålstegn ved troverdigheten i regjeringens lovnader rundt økonomiske tilskudd til reformen. Nittedal Senterparti mener det er viktig å være kritiske til hvordan nye reformer skal innføres – både praktisk og økonomisk. Men som lokalpolitikere i forvaltningsrollen, er det nødvendig at vi bruker vårt kritiske blikk på en konstruktiv måte. Vi kan ikke lene oss tilbake med en ”vi får vente og se” holdning.
Regjeringen har et klart mål med reformen: Å sikre et helsefremmende arbeid der det vil lønne seg for kommunen å holde folk friske. Vi siterer statsråd Anne-Grete Strøm-Erichsen: "Med samhandlingsreformen møter vi ikke bare fremtidens utfordringer på en bedre måte. Vi møter pasienten på en bedre måte også!". Leser vi på mer enn bare tall fra regjeringen, finne vi ut at regjeringen er fullstendig klar over at det, spesielt i overgangsfasen, vil være kommuner som ikke kan klare å dekke kostnadene til reformen gjennom fordelingsnøkkelen. Disse vil få kompensasjon utover faste satser. Denne reformen er også gitt en ganske lang innkjøringsfase, slik at kommunene skal få en god og trygg start. I tillegg oppfordres kommunene til å søke om ekstra tilskudd til gjennomføringen av ulike tiltak. Ordninger for ekstra tilskudd finnes det mange av. Ved at politikere, og spesielt administrasjonen skaffer seg en god oversikt over disse, har vi mye å hente.
Som lokalpolitikere er det vi som må si fra om hvor skoen trykker og hva vi trenger. Vi må være tydelige, systematiske, engasjerte og sørge for at regjeringen innfrir sine lovnader. Ja, det vil koste og ja, det er en stor jobb. Innbyggerne fortjener derfor både ansatte og politikere som er villige til å ta i et tak. Nittedal Senterparti er absolutt sikre på at Nittedal Kommune vil fortsette å vise god ansvarlighet i innføringen av denne store oppgaven.