|
|
[30.08.11 10:23] Hedmark Sp fikk for fire år siden inn krav om at den såkalte Lottorekka 2-4-6-16 skulle utvides med Rv3, som innspill til NTP (Nasjonal Transportplan), som gir grunnlag for regjeringens prioriteringer. Dette politiske grepet fra Hedmark Sp har sammen med stortingsrepresentant Slagsvold Vedums iherdige innsats gjort at Rv3 nå årlig får over 100 mill.kr!
Hedmark Sp og statlig samferdsel.
Hedmark Sp fikk for fire år siden inn krav om at den såkalte Lottorekka 2-4-6-16 skulle utvides med Rv3, som innspill til NTP (Nasjonal Transportplan), som gir grunnlag for regjeringens prioriteringer. Dette politiske grepet fra Hedmark Sp har sammen med stortingsrepresentant Slagsvold Vedums iherdige innsats gjort at Rv3 nå årlig får over 100 mill.kr!
Hedmark Sp har fått inn formuleringer i NTP om elektrifisering av både Røros- og Solørbanen, både til gods- og persontrafikk. Hedmark Sp har stadig påpekt fordelen med å kunne frakte gods via Kongsvinger til Sverige. Hedmark Sp har videre programfestet at det bør arbeides for dobbeltspor til Kongsvinger, og at Kongsvinger innlemmes i intercity-nettverket.
Hedmark Sp har programfestet at høyhastighetstog bør gå gjennom Østerdalen, som er et mer egnet dalføre enn Gudbrandsdalen, ut fra topografi, kortere trase og bedre mulighet for linjeføring.
Hedmark Sp har i mange år kjempet for sørlig trase for Rv2, som kunne ha spart nedbygging av over 600 da verdifull matjord. Tragisk nok er dette slaget tapt.
Hedmark Sp har ved flere anledninger hatt fokus på den kommunikasjonsmessige flaskehalsen mellom Hamar og Elverum. I 2007 foreslo Sp sammen med Høyre at bompengeandelen ikke skulle overstige 50%, men flertallet i Hedmark fylkesting aksepterte en bompengeandel opp mot 90%. Nå ligger prosjektet an til en gedigen kostnadsmessig sprekk med den konsekvens at bompengeandelen nærmer seg 93%, og med skyhøye bomavgifter for bilistene! Fylkestinget avga imidlertid høringsuttalelse om maksimalt 60% bompengefinansiering i sin siste uttalelse.
Hedmark Sp har foreslått å sette inn både pendlerbuss og flere togavganger på strekningen Hamar – Elverum / Rena. Flere togavganger mellom Hamar og Elverum blir forhåpentligvis satt opp om ikke alt for lenge.
Hedmark Sp har vært pådriver for raskere framføring av E6-utbyggingen, blant annet ved spørsmål i fylkestingets spørretime (undertegnede sammen med Tor Andre Johnsen, Frp), som fikk daværende fylkesråd Tørudbakken på banen slik at Statens Vegvesen kom i gang raskere på Kolomoen.
Foruten statlig samferdsel, har Hedmark Sp i det rødgrønne samarbeidet på fylkesnivå fått igjennom en markant økning i oppgradering av fylkesvegnettet. Senterpartiet er samferdselspartiet!
Mari Gjestvang (Sp), gruppeleder Hedmark fylkesting,
Listekandidat ved kommune- og fylkestingsvalget.