Til forsiden


Leserinnlegg publisert i Indre Akershus Blad:

Styrk den yrkesrettede og praktiske undervisningen!

[30.05.09 09:41] Senterpartiet er opptatt av å styrke den yrkesrettede undervisningen og anerkjenne behovet for mer praktisk rettet undervisning.


Vi mener arbeidslivet og staten sammen må ta større ansvar for å sikre gode vilkår for yrkesfagene. Ungdom må gis god informasjon om mulighetene i en praktisk rettet utdanning, og derfor må rådgivningstjenesten bedres. For å motivere til satsning på praktiske yrker må det sikres lærlingeplasser til alle som ønsker og har behov for dette. Økt informasjon til bedrifter og samordning mellom fylker er tiltak for å nå målet. Det offentlige må også ta sitt ansvar. Senterpartiet mener derfor det offentlige må tilby seg langt flere lærlingeplasser.


Jeg er veldig glad for at Senterpartiets landsmøte vedtok et offensivt program for lærlingene. Vi går blant annet inn for å fjerne arbeidsgiveravgiften for lønnsutbetalinger for lærlinger, videreføre økonomisk støtte til læringeplasser innenfor tradisjonelle håndverksfag, samt etablere et samarbeid med næringslivet for å sikre verktøytilgang på de yrkesfaglige studieretningene. I Akershus har nå mange kommuner som følge av regjeringens krisepakke satt i gang prosjekter for å ruste opp skoler og bygg. Med videre satsning på kommuneøkonomi ønsker vi å se mange store prosjekter, nye og rehabiliterte skoler framover. Senterpartiet vil også sikre lærlingene i denne situasjonen. Vi vil derfor ha krav om at bedrifter som vinner større anbud i kommuner og fylkeskommuner skal ha lærlinger.

 

 

Morten Vollset

Listekandidat Akershus Senterparti

 

Tips en venn

Skriv ut Skriv ut