Til forsiden
Du er her: Organisasjon  / Senterkvinnene 


Senterkvinnenes resolusjonsforslag:

Kvinnefokus på Landsmøtet

[16.03.11 11:52] Senterkvinnene har sendt inn 4 forslag til resolusjoner til årets landsmøte. Fokus settes på tidlig ultralyd, barnevern, skole og samhandlingsreformen.


Senterkvinnene har arbeidet frem fire resolusjonsforslag til årets landsmøte (ved å klikke på tittelen til resolusjonen, laster du ned hele teksten)

Ja til tidlig ultralyd

Dette er et svært vanskelig tema, utfordringen er å skape likeverdige forhold, samtidig som vi overhodet ikke ønsker å fremme "sorteringssamfunnet". I dag tar i overkant av 50% av alle gravide kvinner ultralyd i 12. uke, for egen regning. Vi kan ikke legge til rette for et samfunn der det bare er de "ressursterke" som skal ha anledning til denne undersøkelsen.

Tidlig ultralyd må derfor være frivillig, Kvinner må ha rett til å bestemme over egen kropp. Bedre informasjon, økt kunnskap og etisk bevisstgjøring må ligge i bunnen for tidlig ultralyd.

Samhandlingsreformen må utprøves og innføres gradvis

Samhandlingsreformen skal tre i kraft fra 2012, men Senterkvinnene frykter at gode intensjoner og mål skal drukne i kaos. Finansieringen av ordningen må på plass før den settes igang. Senterkvinnene ønsker at pilotprosjekt i samarbeid mellom kommuner og sykehus må gjennomføres før hele reformen innføres.

Skolen må motivere elevene for læring

I denne resolusjonen fokuserer Senterkvinnene på praktiske fag i ungdomsskolen, og lokal tilpassing av skolene - ut fra samfunn og næringsliv der skolene er. Dette er en løsning man har gått for i Finland med stort hell. En annen viktig faktor for en bedre skole er lærerutdanningen, lærere må få nødvendig utdanning i fag de skal undervise i.

Barnevernet er mer enn saksbehandlere i kommunen

Senterkvinnene ønsker et barnevern som vektlegger prinsippet om barnets beste fremfor det biologiske prinsipp. Satsingen på barnevern må innebære mer enn flere saksbehandlere. Samarbeidet mellom det kommunale og det statlige barnevernet trenger en gjennomgang. Alt for mange saksbehandlere ser aldri et barn.

Tips en venn

Skriv ut Skriv ut