[05.01.12 12:09] I løpet av 2012 skal det lages en ny stortingsmelding om virkemiddelapparatet for næringsutvikling. Her er det viktig at næringslivet, og alle som er opptatt av næringsutvikling, kommer med gode innspill.
Innovasjon Norge og SIVA (Selskap for Industrivekst) har viktige roller som tilretteleggere, og inngår i denne stortingsmeldingen.
Nærings- og handelsdepartementet har gjennomført evalueringer av Innovasjon Norge og SIVA for å få svar på om de målene som er satt for Innovasjon Norge og SIVA oppnås på en god og effektiv måte. Begge evalueringer ble ferdigstilt i løpet av andre halvår 2010, og deretter sendt på brede, åpne høringsrunder. Da evalueringen ble presentert av firmaene som har utført evalueringen, var et av punktene som fikk mye medieoppmerksomhet forslaget om at virkemidlene burde konsentreres rundt sentrale strøk, dvs rundt de store byene i Sør-Norge.
Fra Senterpartiets side vil vi ikke være med på et slikt forslag, men heller understreke viktigheten av at alle delene i målformuleringen hos Innovasjon Norgeer sidestilt. Innovasjon Norge sitt formål er å fremme bedrifts- og samfunnsøkonomisk lønnsom næringsutvikling i hele landet og utløse ulike distrikters og regioners næringsmessige muligheter gjennom å bidra til innovasjon, internasjonalisering og profilering.
Det vil si at vektlegging av lønnsom næringsutvikling i hele landet, og utløse distrikters og regioners næringsmessige muligheter har samme vektlegging som innovasjon, internasjonalisering og profilering. Regional utvikling har hele tiden vært et premiss i virkemiddelapparatet, og Sp legger til grunn at dette vil stå sentralt for Innovasjon Norge og SIVA, også i den nye stortingsmeldingen.
I en debatt i Stortinget rett før jul var virkemiddelapparatet tema. På bakgrunn i utsagn som kom i merknadene til saken, fant undertegnede grunn til å stille spørsmål om opposisjonen, ved Høyre, Frp og Kristelig Folkeparti, vil ta bort den regionale dimensjonen i virkemiddelapparatet. De kom ikke med svar i stortingsdebatten, men det vil de formodentlig gjøre det i tiden framover.
Jeg har møtt en rekke representanter for næringsliv og næringsforeninger i landet som uttrykker stor bekymring for en debatt om svekkelse av den regionale dimensjonen i virkemiddelapparatet. Det er derfor viktig å minne om at det foregår mye innovasjon i bedrifter i hele landet, både i byer og distrikt. Her er kompetanse, forskning og utvikling av sentral betydning.
For Norge som nasjon er det viktig å gi de innovative bedriftene, som har en slik beliggenhet som gjør at de har mindre tilgang på kapital, et fortrinn i virkemiddelapparatet. Derfor mener Sp at det er det viktig å opprettholde den regionale dimensjonen i virkemiddelapparatet i den nye stortingsmeldingen som nå skal utarbeides.
Stortingsrepresentant Irene Lange Nordahl