Drivstoffavgiftskuttene reduserer prisveksten igjen
SSB om prisveksten og drivstoff:
Tolvmånedersveksten i mai var 0,3 prosentpoeng lavere enn måneden før. Lavere pris på drivstoff og strøm bidrar til nedgang i veksttakten.
– For andre måned på rad får vi en nedgang i veksttakten i KPI som i stor grad kan forklares av prisutviklingen på energivarer, sier Espen Kristiansen, seksjonssjef i Statistisk sentralbyrå.
Prisene på drivstoff og smøremidler falt med 6,2 prosent fra april til mai. Dette kommer blant annet av Stortingets vedtak om midlertidig kutt i CO2-avgiften på diesel som trådte i kraft fra 1. mai i år.
Gjennomført fra 1. april
- Vegbruksavgiften på bensin er fjernet 1. april-1. september. Reduserer pumpepris med 4,51 kr/L inkl. moms for en vanlig drivstoffblanding (10 % etanol)
- Vegbruksavgiften på vanlig diesel er fjernet 1. april-1. september. Reduserer pumpepris med 2,85 kr/L inkl. moms (vil sammen med vedtatt, men ikke gjennomført kutt i CO2-avgift gi et kutt på til sammen 4,51 kr/L inkl. moms for vanlig diesel)
- CO2-avgiften på diesel for fiskeflåten i fjerne farvann er fjernet fra 1. april-1. september. Reduserer pumpepris med 1,11 kr/L ekskl. moms
- CO2-avgiften på diesel for fiskeflåten i nære og fjerne farvann er fjernet fra 1. april-1. september. Reduserer pumpepris med 2,76 kr/L ekskl. moms
Gjennomført fra 1. mai
-
CO2-avgiften på vanlig diesel: Vil ved innføring redusere pumpepris med 1,66 kr/L inkl. moms (vil sammen med allerede gjennomført kutt i vegbuksavgift gi et kutt på til sammen 4,51 kr/L inkl. moms for vanlig diesel)
-
CO2-avgiften på anleggsdiesel: Vil ved innføring redusere pumpepris med 2,50 kr/L ekskl. moms
-
CO2-avgiften på diesel for sjøfart: Vil ved innføring redusere pumpepris med 1,25 kr/L ekskl. moms
-
CO2-avgiften på diesel for kvotepliktig sjøfart: Vil ved innføring redusere pumpepris med 1,25 kr/L ekskl. moms
-
CO2-avgiften på diesel for fiskeflåten: Vil ved innføring redusere pumpepris med 4,42 kr/L ekskl. moms