Flertall på Stortinget for besøksbidrag

Arbeiderpartiet, Senterpartiet og SV på Stortinget er enige om å vedta en ny lov som gir kommuner med stor belastning fra reiselivet en mulighet til å innføre et besøksbidrag. Reiselivsnæringen skaper ringvirkninger i lokalsamfunn over hele landet, men fotavtrykket på natur og infrastruktur er noen steder svært stort. Ordningen vil gjøre det mulig å sikre viktige fellesgoder, og gjøre det mulig å håndtere belastningen fra mange besøkende. Målet er å ta vare på lokalsamfunnene, menneskene og naturen der de tilreisende oppholder seg.
– Vi har blitt enige om en treffsikker modell for besøksbidrag for områder med særlige utfordringer – som Tromsø-regionen og Lofoten. For Senterpartiet er det viktig at campingturister nå slipper avgiften, og at cruiseskip får avgiften. Vi har skjermet campingvogner og fritidsbåter for å stimulere til at turister bruker campingplasser og gjestehavner istedenfor å fricampe. Nordmenn som er glade i å feriere i det vakre landet vårt med fritidsbåter bobiler og campingvogner kan nå være trygge på at de slipper denne avgiften, sier Erling Sande (Sp).
– For mange kommuner er reiselivet en svært viktig næring. Samtidig vet vi at mange har etterspurt et verktøy for å bedre kunne håndtere periodevis svært mange tilreisende. Endelig kan kommuner med stort reiselivspress få et verktøy de har etterspurt i lang tid. Vi er glade for at vi har fått på plass en nasjonal løsning som er frivillig, målrettet og ansvarlig. Dette er en seier for både lokalsamfunn og natur, sier Rune Støstad (Ap).
- Endelig har vi fått på plass besøksbidrag, dette har tidligere vært et viktig budsjettgjennomslag for SV, og jeg er særlig glad for at SV fikk gjennomslag for å inkludere cruise. Besøksbidraget vil være avgjørende for kommuner i hele landet med stor belastning fra turisme og gjøre det lettere for kommuner å finansiere fellesgoder som toaletter. Lokalbefolkninga skal ikke betale prisen for turismen, den skal ikke gå på bekostning av kommunenes velferdstilbud til innbyggerne, sier Kari Elisabeth Kaski (SV)
En nasjonal ordning – med tydelige rammer
Loven er nasjonal, men gjennom forhandlingene i Stortinget vil loven rammes tydeligere inn til at kun kommuner med særlig stor belastning fra tilreisende får ta ordningen i bruk. For å innføre besøksbidrag må kommunen:
- Dokumentere reelt press på fellesgoder og infrastruktur
- Utarbeide en plan for hvordan inntektene skal brukes, i tråd med lovens formål
- Involvere næringslivet
- Få planen godkjent av departementet før avgiften kan tre i kraft
- Kommunene vil gis mulighet til å innføre en avgift på overnatting for å finansiere reiselivsrelaterte fellesgoder
Loven inkluderer et eget kapittel som gir hjemmel for å innføre besøksbidrag fra cruisevirksomhet. Dette har vært et viktig gjennomslag for kommuner langs kysten med høyt cruisevolum. Samtidig er det enighet om at hele ordningen skal evalueres etter tre år. Evalueringen skal se på hvordan ordningen fungerer, hvordan midlene brukes – og om det er grunnlag for å utvide virkeområdet til flere kommuner.