Senterpartiet går mot bruk av Bovaer i norsk melk
- Det er viktig å lytte til de store protestene som har vært i befolkningen mot bruk av Bovaer. Det ville vært helt feil å tvinge norske bønder til å gi et så omstridt stoff til sine kyr, sier Geir Pollestad, Stortingsrepresentant for Senterpartiet.
Senterpartiet er motstandere av en klimapolitikk som svekker tilliten til norsk mat og som kan svekke norsk matberedskap.
- Senterpartiet støtter alle forslag som går mot bruk av Bovaer. Det gjør vi også for å følge opp Tines beslutning om å ikke ta i bruk stoffet. Vi støtter at det jobbes videre med andre tiltak for å produsere mat i Norge med lavest mulig klimagassutslipp per produserte enhet, sier Pollestad.
Senterpartiet er opptatt av at det ikke skal innføres klimatiltak som svekker norsk matproduksjon og vår matberedskap.
- Jordbruket er en av de næringene som har kuttet utslipp. Vi støtter opp om det arbeidet jordbruket gjør for å ivareta miljøet, men Senterpartiet vil ikke innføre klimatiltak som rammer norsk matproduksjon, svekker vår matberedskap og gjør at importen øker, sier Pollestad.