Møtereferat SPR 18.12.2025
Til stede: Nancy Porsanger Anti, Elisabeth Erke, Frank Valø, Rune Berg, Lill-Therese Varsi, Rune Solmyr og Trine Hamnvik. Klemet Klemetsen var med under behandling av sak 15.
Rådsleder Nancy P. Anti ledet møtet.
Innkalling og saksliste godkjent
Informasjon fra sekretær:
SPRs medlemmer skal kunne samarbeide i ny app trolig fra januar. Krever den enkeltes samtykke. Løsningen skal etter hvert også kunne brukes av valgkretsstyrene i sin kontakt med medlemmene.
Vi har fått bekreftet at vi får overført overskuddet fra i år til neste år.
Sak 10/h24 Innspill kandidat til nytt sentralstyre
Fristen for innsendelse til valgkomiteen er 20. desember.
Vedtak:
- Våre forslag er Heidi Holmgren, Rune Solmyr og Nancy P. Anti. Sekretær skal ha CV i løpet av 19.12 og sende inn forslaget
Sak 11/h24 Innsending av forslag om vedtektsendring for sentralstyret
Forslag til vedtektsendringer skal, ifølge §18.1, sendes sentralstyret seinest tre måneder før landsmøtet.
Endringsforslag i §12.1 i vedtektene er uthevet:
Partiets leder, nestledere og seks medlemmer valgt av landsmøtet, samt leder i Senterungdommen og Senterkvinnene og Senterpartiets Studieforbund og Senterpartiets Samepolitiske Råd, danner Senterpartiets sentralstyre. Av ni landsmøtevalgte representanter skal det minst være fire av hvert kjønn. Dersom parlamentarisk leder ikke fra før er medlem av sentralstyret, tiltrer vedkommende sentralstyret som vanlig medlem for sin periode som gruppeleder. Generalsekretæren har tale- og forslagsrett i sentralstyret. Én representant for de ansatte i Senterpartiets Hovedorganisasjon (valgt av Senterpartiets Sekretærforening) møter med tale- og forslagsrett.
To forslag:
1: og Senterpartiets Samepolitiske Råd
2: og en representant fra Senterpartiets Samepolitiske Råd
- Forslag 1 fikk 4 av 6 stemmer
Vedtak:
- Sekretær sender inn forslaget om vedtektsendring.
Sak 12/h24 Rutiner for Samepolitisk råds møter og saksbehandling
Vedtak:
- Møteplan skal settes opp
- Sekretær utarbeider årshjul
- Sekretær sender saksliste til Sametinget til SPRs medlemmer når den er klart
- Sekretær sjekker at alle i SPR står på Ragnar Kvåles utsendelsesliste
Sak 13/h24 Status i valgkretsene, årsmøter og nominasjon
Krets 1, 3, 4, 5 og 7 har avholdt årsmøte.
Krets 3 har kandidatlista klar. Krets 4, 5 og 7 har startet og krets 1 starter i januar nominasjonsprosessen.
Status i krets 2 var ikke kjent undermøtet.
Krets 6 sliter med å få tak i folk.
Sak 14/h24 Valgkampstrategi
Saken utsettes til neste møte.
Sak 15/h24 Leserinnlegg angående Odd Bjørnar Bjørkås bortgang
SPR ønsker å uttrykke sin støtte til Bjørkås familie etter at han valgte å ta sitt eget liv under soning med fotlenke etter å ha blitt dømt for å ha skutt tre bjørner.
Vedtak:
- Frank Valø, Rune Berg og Elisabeth skriver leserinnlegg i Nationen
Neste møte i SPR onsdag 12. februar 2025 kl. 19:00.