Gå til hovedinnhold

Endring av nasjonalt bestandsmål for jerv og gaupe

For å redusere belastningen på reindriften i Nord-Norge foreslår forskere i NINA, på oppdrag fra Klima- og Miljødepartementet, i et faggrunnlag å redusere bestandsmålene for gaupe og jerv i nord og øke dem tilsvarende sør i landet. Nasjonalt bestandsmål, fastsatt i 2004, er 39 årlige ynglinger for jerv og 65 årlige familiegrupper av gaupe. Dokumenterte årlige jerveynglinger de siste fem år er totalt 345, 55 over bestandsmålet. Forskerne påpeker at selv om bestanden av jerv og gaupe reduseres, er effekten for reindriftsnæringen usikker.

I Oppland er det, grunnet rovvilt, store utfordringer med tap og skader på beitedyr innen tamreinnæringen og trolig for villrein. Utfordringene har tiltatt, og særlig gjelder dette jerv. Gaupe er etter jerven den som påfører størst tap på sau, men både streifulv og bjørn har påført store skader på beitedyr de senere år. Bestanden av ørn er økende, og er en spesielt stor predator i kalvingsperioden for rein.

Beitenæringen er under press grunnet rovvilt, med store tap av og skader på sau på utmarksbeite. Flere innenfor sauenæringen har avviklet driften, og flere føler seg tvunget til å legge ned dersom rovviltutfordringene fortsetter som nå. Dette svekker igjen egen selvforsyningsgrad av mat, fører til økt tilgroing og svekker næringsgrunnlaget ved at arbeidsplasser forsvinner. I tillegg vil økt antall rovdyr gå utover villreinen, som i Oppland utgjør flere tusen dyr, og som vi har et spesielt ansvar for å ivareta gjennom kvalitetsnormen.

Oppland Senterparti ser med stor bekymring på at forslaget fra NINA skulle bli gjennomført. Å øke antallet jerv og gaupe i Sør-Norge er å forflytte problemene.

Senterpartiet vil derfor:

  • ha dokumentert effekt i Nord av det foreslåtte tiltaket
  • at bestandsmålene for rovvilt i Sør-Norge ikke økes
  • at Rovviltforlikets retningslinjer for beiteprioriterte områder må etterleves, og lisensfellingskvoten må tas ut hvert år
  • ha målrettede og ekstraordinære uttak årlig på grunnlag av tap og skader på beitedyr foregående år
  • at ressursinnsatsen til uttak av jerv i de belastede områdene i Oppland økes
  • støtte interkommunal samarbeidsgruppes arbeid med beitedyr og jerv
  • sikre at jerven og gaupa ikke bidrar til forverring av villreinområda, både av lokal, regional og nasjonal interesse.

Vedtatt av fylkesårsmøtet til Oppland Senterparti 8. mars 2026