Meny
Bli medlem

Historiske navn

Her er oversikt over Senterpartiets ledere, parlamentariske ledere, statsministre fra Senterpartiet og regjeringsdeltakelsen til Senterpartiet.

 

Sist endret: 29.09.2020

← Tilbake til samleside for historien vår

Senterpartiets ledere

Johan E. Mellbye 1920-21
Kristoffer Høgset 1921-27
Erik Enge 1927-30
Jens Hundseid 1930-38
Nils Trædal 1938-48
Einar Frogner 1948-54
Per Borten 1955-67
John Austrheim 1967-73
Dagfinn Vårvik 1973-77
Gunnar Stålsett 1977-79
Johan J. Jakobsen 1979-91
Anne Enger Lahnstein 1991-99
Odd Roger Enoksen 1999-2003
Åslaug Haga 2003 - 2008
Liv Signe Navarsete 2008 - 2014
Trygve Slagsvold vedum 2014 -

Sps parlamentariske ledere

Johan E. Mellbye 1922-30
Jens Hundseid 1931-32
Gabriel Moseid 1932-33
Jens Hundseid 1933-40
Rasmus Langeland 1945
Nils Trædal 1945-48
Elisæus Vatnaland 1948-58
Per Borten 1958-65
Lars Leiro 1965-69
John Austrheim 1969-71
Per Borten 1971-73
Erland Steenberg 1973-77
Johan J. Jakobsen 1977-83
Johan Buttedahl 1983-89
Anne Enger Lahnstein 1989-91
Johan J. Jakobsen 1991-99
Odd Roger Enoksen 1999 - 2003
Marit Arnstad 2003 - 2005
Magnhild Meltveit Kleppa 2005 - 2007
Lars Peder Brekk 2007 - 2008
Rune Skjælaaen 2008 - 2009
Trygve Magnus Slagsvold Vedum 2009 - 2012
Magnhild Meltveit Kleppa 2012 - 2013
Liv Signe Navarsete 2013 - 2014
Marit Arnstad 2014 -
 

Per Borten - statsminister fra  1965-71

 

Statsministre fra Senterpartiet

Peder Kolstad 1931-1932: 
Birger Braadland (fungerende) 1932       
Nils Trædal (fungerende) 1932  
Jens Hundseid 1932-1933
Per Borten 1965-71 
Anne Enger Lahnstein (fungerende) 1998
 

Regjeringsdeltakelse

Peder Kolstad, 12. mai 1931 – 14. mars 1932 (Bondepartiet)
Jens Hundseid, 14. mars 1932 – 3. mars 1933 (Bondepartiet)
Einar Gerhardsens samlingsregjering 1945, 25. juni - 5. november
John Lyng, 1963, 28. august - 25. september (sammen med Høyre, Kristelig Folkeparti og Venstre)
Per Borten, 12. oktober 1965–17. mars 1971 (sammen med Høyre, Kristelig Folkeparti og Venstre)
Lars Korvald, 18. oktober 1972 – 16. oktober 1973 (sammen med Kristelig Folkeparti og Venstre)
Kåre Willoch, 8. juni 1983 – 9. mai 1986 (sammen med Høyre og Kristelig Folkeparti)
Jan P. Syse, 16. oktober 1989 – 3. november 1990 (sammen med Høyre og Kristelig Folkeparti)
Kjell Magne Bondevik, 17. oktober 1997 – 17. mars 2000 (sammen med Kristelig Folkeparti og Venstre)
Jens Stoltenberg, 17. oktober 2005 – 16. oktober 2013   (sammen med Arbeiderpartiet og Sosialistisk Venstreparti)

← Tilbake til samleside for historien vår

Denne artikkelen ble først publisert 21.09.2020

Relaterte saker

Historien

Historien

Når "gamle" politiske parti ikkje fangar opp viktige straumdrag i tida, vil nye melde seg på scenen. Enkelte av nykomarane framstår som protestparti utan å ha truverdige politiske alternativ. Dei er for det meste "symptom" på samfunnskriser og får ein kortvarig eksistens. Andre nye parti hevdar seg over lengre tidsrom. Slike parti viser at dei i tillegg til å gjera opprør mot det gamle, også kan påverka utviklinga framover.
Navneskiftet i 1959

Navneskiftet i 1959

Veien fram mot navnet Senterpartiet var lang og kronglete.
Den første stortingsgruppen

Den første stortingsgruppen

Bondepartiets første stortingsgruppe kan du lese mer om her.
Oppslutning om Sp ved valg

Oppslutning om Sp ved valg

Her er oversikt over Senterpartiets historiske valgresultat - oppslutning og antall representanter ved stortingsvalg (S), kommunevalg (K) og fylkestingsvalg (F)