Gå til hovedinnhold

Mindretallet SP/SV/INP/Rødt prioriterer barn/unge, skole, eldre og levekår i sitt alternative budsjett for Strand

Skrevet av: Senterpartiet v/ Alf Henning Heggheim. SV v/ Anniken Heimdal Tjøstheim. INP v/ Tony Veland. Rødt v/ Bjørn Ove Hersdal

Kommunestyret skal onsdag 17.12 vedta Strandbudsjettet for 2026. Mindretallpartiene  SP, SV, INP og Rødt la i Formannskapet 27.11 frem et ansvarlig alternativt budsjett med sosial profil som for øvrig er gjenkjennelig fra de siste årene. Forebygging og tidlig innsats er viktig.

Vi legger ikke skjul på at også med vårt alternative budsjett, vil innbyggere, tjenestetilbud og ansatte merke at det er trangere økonomiske tider. Sammen med kommuneledelse, tillitsvalgte, ansatte og oss folkevalgte, er det i årene som kommer behov for omstilling, nytenking ved å jobbe smartere og mer effektivt for å tilpasse driften til inntektsnivået. Forsterket fokus på at Strand skal være en attraktiv kommune å bo- og drive næring i blir viktig.

For i størst mulig grad skjerme barn, unge, skoler, levekår og omsorg for de største negative konsekvensene ved kuttene, tilbakefører vi en del av disse og styrker på enkelte områder (se nedenfor). Dette gjør vi gjennom omprioritering, ved å kutte andre steder i administrasjon og støttetjenester ved f.eks å redusere Vakante administrative/merkantile stillinger.

Sammen med kommuneledelse, tillitsvalgte, ansatte og oss folkevalgte, er det i årene som kommer dessverre behov for å fortsette arbeidet med omstilling, nytenking ved å jobbe smartere og mer effektivt for å tilpasse driften til inntektsnivået, og ikke minst redusere lånegjelden.

Vi har ikke lagt opp til noen økning i eiendomsskatten. Vi har lagt opp til en styrking av rammeoverføringen fra Stortinget på 7,8 mill. ifm. Statsbudsjettet for 2026. Av dette settes 5 mill. av på disposisjonsfond. Vi har ikke lagt opp til noen økning i skatteinntekter. 

 

Skole/barnehage

  • Vi styrker skolene med 7,4 mill. til lærerressurser/vikar og kjøp av lærebøker/læremidler.
  • Vi kutter ikke i leirskoletilbudet ved Fjelltun.
  • Vi stenger ikke barnehagene i sommerferien.
  • Vi øker styrket barnehage med 1,8 mill. slik at barna som har behov skal få tidlig og nødvendig hjelp.

Levekår:

  • Vi styrker lavterskeltilbud rask psykisk helsehjelp.
  • Vi kutter ikke i tilbudet til mennesker med nedsatt funksjonsevne om dansen på Folkets hus.
  • Vi kutter ikke i tilbudet Alternativ til vold (ATV).

Ansatte & bruk av mobiltelefon

  • Vi reduserer ikke gavekort ansettelse 25 år og velferdsgoder ansatte.
  • Vi setter av 0,5 mill. ref. innspill fra Utdanningsforbundet til godtgjørsle mobiltelefon for ansatte i kommunen som må bruke egen mobiltelefon for å logge seg inn på og bruke kommunens data systemer, som har dialog/kommuniserer med foreldre/pårørende i embets medfør, og ikke har tilgang på "jobb telefon", f.eks undervisnings personell etc.

Omsorg

  • Vi opprettholder varmtvannsbasseng Jonsokberget.
  • Vi kutter ikke i tilbudet til ressurskrevende brukere.
  • Vi kutter ikke i tilskudd forebygging eldre.
  • Vi kutter ikke i trygghetsalarmer.
  • Vi reduserer ikke i Kommunalt Tilrettelagte Arbeidsplasser (KTA) plasser ved Avanti.

Kultur & Samfunn

  • Vi styrker frivillige lag- og organisasjoner med 200 000.

Investeringer

  • Når det gjelder investeringer, mener vi at kommunen må holde investeringsnivået på et nøkternt stramt nivå de neste årene på grunn av gjeldsbelastningen. Vi reduserer investeringene og låneopptaket med 49 mill. for 2026. Ut over administrasjonen sitt forslag, foreslås følgende endringer:
  • SAMLAR Fagmøbler bygget: Ombygging/oppgradering tas ut av økonomiplanen. Det settes av inntil 1,5 mill. til evt. kjøp av konsulenthjelp til nytt business case, der følgende vurderes; salg av bygget, bygge nytt annet sted i sentrum, eller utsette planene om samlokalisering noen år til og konsekvenser og kostnadsoverslag for alternativene. 
  • SAMLAR Rådhus A og B (samlokalisering) der det er satt av 55 mill. for perioden 2026-2028 tas ut.
  • Masterplan Omsorg der det er satt av 607 mill. for perioden 2026-2031 tas ut med unntak av prosjektutredning i 2026-2028 for å se hva som er mulig og realistisk å få til. 
  • Sentrumsutvikling Jørpeland / Vågen økes fra 5 til 10 mill. for å utvikle uterommet/torget mellom det nye kulturhuset (Lyse bygget) og Rådhusgaten.
  • Vi opprettholder nytt offentlig toalett ved skateparken som planlagt i 2029. Det er det absolutt behov for! 
  • Vi opprettholder ny svømmehall Tau i 2031/2032 med 80 mill. 
  • Vi opprettholder oppgradering kjøkken Langelandsmoen som planlagt i 2026.
  • Vi styrker oppgradering/vedlikehold av kommunale kaier med 3 mill. (fra 3 til 6 mill.). 

Dette er noen av de endringene SP, SV, INP og Rødt gjør i forhold til administrasjonen sitt budsjettforslag. Ellers har vi også utarbeidet noen verbale punkter til budsjettet – viktige temaer som vi ønsker å belyse ved å be administrasjonen legge frem saker til politisk behandling; Strand mot 2030 - kortsiktige og langsiktige utviklingsgrep for kommunal områdene, besøksbidrag/turistskatt, sentrumsutvikling Jørpeland / torget og varmtvannsbasseng Jonsokberget.